Maintenance - en to pt_PT translation catalogue (57 entries)

en: Maintenance
pt_PT: Manutenção

en: Save changes
pt_PT: Guardar alterações

en: Standard Fonts
pt_PT: Fontes padrão

en: Google Web Fonts
pt_PT: Fontes web do Google

en: General Settings
pt_PT: Definições gerais

en: Custom CSS
pt_PT: CSS personalizado

en: Exclude pages from maintenance mode
pt_PT: Excluir páginas do modo de manutenção

en: Pro version
pt_PT: Versão Pro

en: Fruitful Code projects
pt_PT: Projectos da Fruitful Code

en: Support
pt_PT: Suporte

en: Translation
pt_PT: Tradução

en: Page title
pt_PT: Título da página

en: Headline
pt_PT: Cabeçalho

en: Description
pt_PT: Descrição

en: Footer Text
pt_PT: Texto do rodapé

en: Set Logo width
pt_PT: Definir largura do logótipo

en: Set Logo height
pt_PT: Definir altura do logótipo

en: Logo
pt_PT: Logótipo

en: Upload Logo
pt_PT: Carregar logótipo

en: Retina logo
pt_PT: Logótipo Retina

en: Upload Retina Logo
pt_PT: Carregar logótipo Retina

en: Show admin bar
pt_PT: Mostrar barra de administração

en: Service temporarily unavailable, Google analytics will be disable.
pt_PT: Serviço temporariamente indisponível, o Google Analytics será desactivado.

en: Google Analytics ID
pt_PT: ID do Google Analytics

en: Set blur intensity
pt_PT: Definir intensidade do desfoque

en: Apply background blur
pt_PT: Desfocar fundo

en: Enable frontend login
pt_PT: Permitir iniciar sessão na frente do site

en: CSS Code
pt_PT: Código CSS

en: Select the page to be displayed:
pt_PT: Seleccione a página a ser mostrada:

en: Background image
pt_PT: Imagem de fundo

en: Upload Background
pt_PT: Carregar fundo

en: Background color
pt_PT: Cor de fundo

en: Font color
pt_PT: Cor da fonte

en: Font family
pt_PT: Família da fonte

en: Subsets
pt_PT: Subconjuntos

en: Have any questions?
pt_PT: Tem algumas dúvidas?

en: You may find answers to your questions at <a target="_blank" href="http://support.fruitfulcode.com/hc/en-us/sections/200406386">support forum</a><br>You may  <a target="_blank" href="http://support.fruitfulcode.com/hc/en-us/requests/new">contact us</a> with customization requests and suggestions.<br> Please visit our website to learn about us and our services <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>
pt_PT: Poderá encontrar respostas às suas dúvidas no <a target="_blank" href="http://support.fruitfulcode.com/hc/en-us/sections/200406386">fórum de suporte</a>.<br>Pode <a target="_blank" href="http://support.fruitfulcode.com/hc/en-us/requests/new">contactar-nos</a> para pedidos de personalização e sugestões.<br> Por favor, visite o nosso site para nos conhecer e aos nossos serviços em <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>.

en: This plugin is translation friendly
pt_PT: Este plugin pode ser traduzido

en: Want to improve translation or make one for your native language? <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>
pt_PT: Quer melhorar a tradução ou fazer uma nova para o seu idioma nativo? <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>

en: Follow this tutorial
pt_PT: Siga este tutorial

en: Premium WordPress themes
pt_PT: Temas WordPress Premium

en: ANAGLYPH - One page / Multi Page WordPress Theme
pt_PT: ANAGLYPH - Tema WordPress para página única / múltiplas páginas

en: Love.ly - Simple & Elegant WordPress theme
pt_PT: Love.ly - Tema WordPress simples e elegante

en: Zoner - Real Estate WordPress theme
pt_PT: Zoner - Tema WordPress para imobiliária

en: Extended functionality
pt_PT: Funcionalidades adicionais

en: Purchase <a href="http://codecanyon.net/item/maintenance-wordpress-plugin/2781350?ref=fruitfulcode" target="_blank">PRO</a> version  with extended functionality. %1$s If you like our plugin please <a target="_blank" href="http://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/maintenance?filter=5">rate it</a>, <a title="leave feedbacks" href="%2$s" target="_blank">leave feedbacks</a>.
pt_PT: Compre a versão <a href="http://codecanyon.net/item/maintenance-wordpress-plugin/2781350?ref=fruitfulcode" target="_blank">PRO</a> com funcionalidades adicionais. %1$s Se gostar do nosso plugin, por favor <a target="_blank" href="http://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/maintenance?filter=5">avalie-o</a>, <a title="leave feedbacks" href="%2$s" target="_blank">deixe feedbacks</a>.

en: Demo website
pt_PT: Site de demonstração

en:  is
pt_PT:  está

en: Website is under construction
pt_PT: O site está em construção

en: Maintenance mode is on
pt_PT: Modo de manutenção activo

en: Website will be available soon
pt_PT: O site estará disponível em breve

en: Permission access denied!
pt_PT: Acesso negado!

en: User Login
pt_PT: Iniciar sessão

en: Username
pt_PT: Nome de utilizador

en: Password
pt_PT: Senha

en: Lost Password
pt_PT: Senha perdida

en: Login
pt_PT: Entrar
