maintenance - en to fr translation catalogue (46 entries)

en: Save changes
fr: Enregistrer les modifications

en: General Settings
fr: Paramètres Généraux

en: Custom CSS
fr: CSS personnalisé

en: Exclude pages from maintenance mode
fr: Exclure les pages du mode d'entretien

en: Pro version
fr: Version Pro

en: Fruitful Code projects
fr: Fruitful Code des projets

en: Translation
fr: Traduction

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Headline
fr: Entête

en: Footer Text
fr: Pied de page

en: Set Logo width
fr: Set largeur de Logo

en: Set Logo height
fr: Set Logo hauteur

en: Show admin bar
fr: Afficher la barre Admin

en: Service temporarily unavailable, Google analytics will be disable.
fr: Le service est temporairement indisponible, Google Analytics sera désactivé.

en: Google Analytics ID
fr: ID Google Analytics

en: Set blur intensity
fr: Réglez l'intensité de flou

en: Apply background blur
fr: Appliquer flou fond

en: Enable frontend login
fr: Activer frontend connexion

en: Select the page to be displayed:
fr: Sélectionnez la page à afficher:

en: Background image
fr: Image de fond

en: Upload Background
fr: Upload image de fond

en: Background color
fr: Couleur de fond

en: Font color
fr: Couleur de la police

en: Font family
fr: Famille de polices

en: Subsets
fr: Les sous-ensembles

en: Have any questions?
fr: Vous avez une question ?

en: You may find answers to your questions at <a target="_blank" href="http://support.fruitfulcode.com/hc/en-us/sections/200406386">support forum</a><br>You may  <a target="_blank" href="http://support.fruitfulcode.com/hc/en-us/requests/new">contact us</a> with customization requests and suggestions.<br> Please visit our website to learn about us and our services <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>
fr: Vous pouvez trouver des réponses à vos questions à <a target="_blank" href="http://support.fruitfulcode.com/hc/en-us/sections/200406386">forum d'entraide </a><br>Tu peux <a target="_blank" href="http://support.fruitfulcode.com/hc/en-us/requests/new">Contactez nous</a> aux demandes et suggestions de personnalisation. <br> S'il vous plaît visitez notre site Web pour en apprendre davantage sur nous et nos services <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>

en: This plugin is translation friendly
fr: Ce plugin est la traduction amicale

en: Want to improve translation or make one for your native language? <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>
fr: Vous voulez améliorer la traduction ou faire un pour votre langue maternelle? <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>

en: Follow this tutorial
fr: Suivez ce tutoriel

en: Premium WordPress themes
fr: thèmes WordPress Premium

en: ANAGLYPH - One page / Multi Page WordPress Theme
fr: ANAGLYPH - Une page / Multi page WordPress Theme

en: Love.ly - Simple & Elegant WordPress theme
fr: Love.ly - thème WordPress simple et élégant

en: Zoner - Real Estate WordPress theme
fr: Zoner - Immobilier thème WordPress

en: Extended functionality
fr: Fonctionnalités étendues

en: Purchase <a href="http://codecanyon.net/item/maintenance-wordpress-plugin/2781350?ref=fruitfulcode" target="_blank">PRO</a> version  with extended functionality. %1$s If you like our plugin please <a target="_blank" href="http://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/maintenance?filter=5">rate it</a>, <a title="leave feedbacks" href="%2$s" target="_blank">leave feedbacks</a>.
fr: Achetez la version <a href="http://codecanyon.net/item/maintenance-wordpress-plugin/2781350?ref=fruitfulcode" target="_blank">PRO</a> avec des fonctionnalités étendues. %1$s Si vous aimez notre plugin merci de <a target="_blank" href="http://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/maintenance?filter=5">l’évaluer</a> et <a title="leave feedbacks" href="%2$s" target="_blank">de laisser des commentaires</a>.

en: Demo website
fr: Site de Démonstration

en: Website is under construction
fr: Le site est en construction

en: Maintenance mode is on
fr: Le mode maintenance est actif

en: Website will be available soon
fr: Le site sera bientôt disponible

en: Permission access denied!
fr: Accès refusé !

en: User Login
fr: Utilisateur en ligne

en: Username
fr: Nom d’utilisateur

en: Password
fr: Mot de passe

en: Lost Password
fr: Mot de passe perdu

en: Login
fr: S'identifier
